1. Karol Robert Andegaweński według Kroniki Ilustrowanej autorstwa Marka z Kaltu |
Karol Robert po objęciu rządów miała za zadanie przywrócić dawną świetność węgierskiemu królestwu. Powiedzieć, że z zadania wywiązał się wzorowo, tak jak jakby nic nie powiedzieć – pod jego i jego syna Ludwia berłem Królestwo Węgier stało się potężnym graczem na arenie międzynarodowej, jakim jeszcze nie było. Oprócz koneksji z dworem francuskim prestiż państwa podniosły reformy wprowadzonych przez Karola Roberta. W zakresie wojskowości wprowadzony system banderyjny, który polegał na podziale armii na chorągwie (bandery). Magnat, czy to świecki, czy duchowny, był zobowiązany wystawić na swój koszt i oddać do dyspozycji króla chorągiew, którą jeśli liczyła ponad 500 rycerzy, ów magnat mógł prowadzić po własnym sztandarem. Niezależną średnią szlachtę pod chorągwią komitatu prowadził żupan. Dodatkowo Andegawenowie, wziąwszy pod swoją opiekę Kumanów, stworzyli z nich oddaną sobie konnicę. Z kolei na pograniczu, zwłaszcza siedmiogrodzkim, występowały wojskowe oddziały Szeklerów i Rumunów. Reorganizacja armii przyniosła nowej dynastii ogromną siłę wojskową, jaką nie dysponował żaden Arpad.
Nowa moneta obiegowa - floren
W zakresie finansów przeprowadzona reforma przyczyniła się do przejścia na Węgrzech z gospodarski naturalnej na gospodarkę pieniężną. W czasie panowania ostatnich Apradów na w królestwie w obiegu było 35 rodzajów monet, których wartość ciągle malała na skutek systematycznego pogarszania jej jakości. Karol Robert wypuścił na wzór florenckich jednolitą i niezmienną wartość złotą monetę, czyli floren (forint), który od 1366r. stał się jedyną monetą obiegową na Węgrzech. Nowa moneta była chętnie przyjmowana w handlu wewnętrznym jak i zagranicznym. Chociaż jej wydanie pozbawiło dwór znacznych dochodów, to stratę wyrównano zaprowadzeniem pierwszego podatku gruntowego – podatek od bramy (węg. kapúadó). Obliczany był od ilości posiadanej ziemi. Poza tym skarb państwa czerpał dochody z monopolu na sprzedaż i zakup szlachetnych kruszców, ceł wewnętrznych i zewnętrznych oraz górnictwa.
2. Obecny w obiegu banknot o wartości 200 forintów z wyobrażeniem Karola Roberta
Reforma gospodarki i górnictwa
3. Karol Robert według Kroniki Thurócziego.
Z reformą finansową łączy się rozwój gospodarczy, czyli wspomniane przejście z gospodarski naturalnej na gospodarkę pieniężną. Na większą skalę prowadzono kolonizację, szczególnie na terenach górzystych, lesistych i podmokłych. W Sremie, na południu kraju, rozwinęła się znacznie produkcja wina, hodowla owiec i bydła, rybołówstwo, rękodzielnictwo i handel. Na rozwój rolnictwa wpłynęła wyższa technika rolna, czyli zastosowanie trójpolówki i okutego pługa. Dzięki zarządzeniu Karola Roberta rozwinęło się górnictwo. Zanim Andegawen przybył do Węgier, istniało prawe, wedle którego każdy właściciel ziemski, na którego ziemi znajdowała się kopalnia, musiał oddać tę ziemię królowi za niewielkim odszkodowaniem, wobec tego ukrywano fakt występowanie kruszców w swych dobrach. W 1327r. zarządzono, że ziemia, na której znajduje się kopalnia, zostaje w prywatnych rękach, a właściciel otrzymuje 1/3, zaś skarbiec królewski 2/3 dzierżawy – tzw. urbura. Krok ten wpłynął wydatnie na rozwój górnictwa na Węgrzech, bowiem tamtejsza ziemia obfita była w szlachetne kruszce (Węgry należały do największych producentów złota w Europie) i miedź. Ze względu na to 35 % dochodów królewskiej komory pochodziło ze szlachetnych kruszców.
Rozwój handlu
Mając na
uwadze jak ważną rolę pełni handel, przykładano wszelkich starań do jego rozwoju
– szczególnie dużą rolę odegrała wspomniane przeze mnie reforma waluty. Kwitł
handel zagraniczny: z Węgier wywożono wino, miedź, złoto, srebro i bydło; ze
Wschodu przywożono jedwabie i korzenie, zaś z Zachodu sukno, broń i wyroby
metalowe. Rozwinęło się szlaki handlowe np.: Buda-Ostrzyhom-Holicz do Brna czy
Buda-Koszyce-Spisz do Polski. Karol Robert dokonał również reorganizacja dworu
królewskiego. Na jego stałą siedzibę wybrał zamek, który kazał wybudować –
Wyszehrad. Urzędy dworskie zmieniły się w urzędy ziemskie, a prowadzeniem dworu
od czadu Andegawenów zajmował się marszałek. Kancelarię podzielono na mniejszą
i większą. Pierwsza zajmowała się sprawami sądowymi, a na jej czele stał tajny
kanclerz, zaś druga z najwyższym kanclerze na czele, zajmowała się resztą spraw
państwowych. Szefem większej kancelarii zawsze zostawał jeden arcybiskupów węgierskich, ale był to urząd
tytularny. Właściwe kierownictwo kancelarii spoczywało w rękach podkanclerzego.4. Jan Szczygieł wcielający się w postać Karola Roberta
na planie serialu "Korona Królów"
Wraz z objęciem tronu Węgier przez
Karola Roberta Andegaweńskiego, królestwo zaczerpnęło świeżego powietrza z
Zachodu i wydatnym skutkiem przyjęło nowinki, w postaci reorganizacji
najważniejszych dziedzin gospodarki oraz wojskowości. Po jego śmierci w 1342r.
władzę objął jego syn Ludwik, które za swe zasługi na Węgrzech zyskał miano
Wielkiego.
Kamila D. Szymczak
Bibliogriafia:
1. Felczak W., Historia Węgier, Wrocław 1966.
2. Sroka S.A., Genealogia Andegawenów węgierskich, Kraków 1999.
Materiał ilustracyjny:
1. https://hu.wikipedia.org/wiki/I._K%C3%A1roly_magyar_kir%C3%A1ly#/media/F%C3%A1jl:Charles_I_-_Chronicon_Pictum.jpg
2. https://staragotowka.pl/forint-wegierski/
3. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6b/Charles_I_%28Chronica_Hungarorum%29.jpg
Komentarze
Prześlij komentarz