[recenzja] Wioska wdów


Autor: Patii McCracken
Tytuł: Wioska wdów. Szokująca historia morderczyń z wioski Nagyrév
Rok wydania: 2023
Wydawnictwo: MOVA
Przekład: Urszula Gardner
Liczba stron: 397

▶ Nagyrév — niewielka węgierska wioska 40 km na południe od Szolnoku i 90 km na południowy-wschód od Budapesztu.

▶ Akuszerka – dawna położna, tylko że bez wykształcenia medycznego, wiedzę zdobywała, asystując innej akuszerce. Od dawna odgrywała ważną rolę w planowaniu rodziny (zwłaszcza, jeśli chodziło o niechcianą ciążę). Zajmowały się również leczeniem ludzi oraz w miarę możliwości zwierząt.

▶ Arszenik - „królowa trucizn”, bez zapachu i bez smaku, a co za tym idzie trudna do wykrycia.

Angel maker – „twórca aniołków”; eufemistyczne określenie osoby uśmiercającej dzieci

▶ Wielka Wojna – określenie oznaczające I wojnę światową

Powyższe słowa klucze są esencją tego co można przeczytać w książce P. McCracken Wioska wdów. Wydarzenia mające miejsca w latach 20. XX wieku w tej niewielkiej mieścinie, szybko po ich ujawnieniu wstrząsnęły światem. Jak zawsze w takich wypadach pojawia się jedno i oczywiste pytanie: dlaczego nikt nie wcześniej zareagował? Milczenie wynikało z akceptacji takiego stanu rzeczy przez mieszkańców Nagyréva i okolicznych wiosek. Nikt nie zadawał pytań, kiedy tamtejsza akuszerka Zsuzsanna Fazekas, powszechnie znana jako Cioteczka Zsuzsa podawała przyczynę zgonu noworodka lub względnie młodego i silnego mężczyzny, któremu pogorszyło się z dnia na dzień. Nikomu nie przyszło na myśl wzywać lekarza do porodu, którego zresztą we wsi nie było na stałe.

Sytuacja się zmieniła, kiedy posadę objął nowy i energiczny doktor Szegedy. Niezwykle zainteresowany lekturą aktów narodzin i zgonów odkrył pewną prawidłowość... choć w tym wypadku lepiej mówić o „nieprawidłowości”. Do rozwikłania sprawy „nieprawidłowości” zaangażował niezbędne ograny, co ostatecznie doprowadziło, że sprawa w krótkim czasie stała się znana na cały świat.

Książka jest nie tylko reportażem, lecz także stanowi panoramę życia na węgierskiej wsi w okresie międzywojennym. Pojawiają się liczne nawiązania do I wojny światowej, rumuńskiej okupacji czy rządów regenta Miklósa Horthyego. Jest również spojrzeniem, z jakimi problemami musiały się mierzyć kobiety... niemożność wykarmienia nowo narodzonego dziecka, zagrażający życiu lub stanowiący przeszkodę mężczyzna.

Powody, którymi kierowały się klientki Cioteczki Zsuzsy były różne, a każdy z nich wyrastał z innych obaw, lęków czy zmartwień. Na wszystko lek miała akuszerka...

Kamila D. Szymczak

Komentarze